Opis przedmiotu
Jarosław Centek
Reichsheer ery Seeckta (1921–1926)
Pierwsze w Polsce opracowanie o niemieckiej armii w latach 1921-1926
Reichsheer ery Seeckta (1921–1926) jest pierwszym w polskiej historii opracowaniem dotyczącym armii niemieckiej w latach 1921–1926. Przedstawia ona drobiazgowy opis niemieckich wojsk lądowych z czasów, kiedy na mocy Traktatu Wersalskiego liczył one zaledwie 100 tyś. żołnierzy. Jarosław Centek to autor znany ze świetnej bibliografii generała Hansa von Seeckta oraz cieszącej się dużym uznaniem monografiom bitew pod Verdun i Sommą.
Książka, którą oddajemy do rąk Czytelników, jest pierwszym w polskiej historiografii opracowaniem dotyczącym armii niemieckiej w latach 1921–1926. Przedstawia ona drobiazgowy opis niemieckich wojsk lądowych z czasów, kiedy na mocy Traktatu Wersalskiego liczył one zaledwie 100 tyś. żołnierzy. Ponadto dodatkową wartością jest, że książkę oparto na dokumentach z archiwów Polskich (m. in. opracowaniach polskiego wywiadu) i niemieckich. Dla wszystkich zainteresowanych historią II wojny światowej to lektura szczególna, bo to właśnie w erze Seeckta siano ziarno Blitzkriegu.
Reichswehra z perspektywy polskiej i niemieckiej
Podjęcie badań nad organizacją, uzbrojeniem, umundurowaniem, wyszkoleniem, taktyką oraz planami mobilizacyjnymi i operacyjnymi Reichsheer wynikało z kilku przyczyn. Jedną z nich było zainteresowanie autora dziejami armii niemieckiej w XIX i XX wieku. Kolejne, bardziej znaczące, to brak monografii opisującej szczegółowo te zagadnienia. Nie można pominąć także zainteresowania polskich kół wojskowych, jakim cieszyła się Reichsheer w okresie międzywojennym. Bowiem polscy dowódcy przez cały czas analizowali wartość niemieckich sił zbrojnych i przewidywali wyniki ewentualnej konfrontacji zbrojnej. Co więcej w źródłach znajdują się rezultaty tych rozważań, ale znaczna ich część była publikowana jedynie na łamach czasopism fachowych okresu międzywojennego. W konsekwencji w źródłach tych pojawiały się błędy i nieścisłości. Dlatego, też celem niniejszej pracy było pełne przedstawienie Reichsheer, w tym także w oparciu o materiały niemieckie, i tym samym wyjaśnienie tych wątpliwości.
Autor przedstawił jak były zorganizowane, uzbrojone i wyposażone wojska lądowe republiki weimarskiej w latach 1921–1926, jakie posiadały kadry i jaka była ich wartość bojowa. Chciał także ustalić, jakim przeobrażeniom dowódcy niemieccy zamierzali poddać siły zbrojne w perspektywie rozpoczęcia działań wojennych.
ISBN 978-83-930318-0-1
Liczba stron: 436
Wymiary: 165 x 235 mm
Okładka: twarda
Data i miejsce wydania 2: Warszawa, 2020