Menu:


Wywiad z Profesorem University of North Texas Robertem Citino.

TETRAGON: Kiedy zaczęło się Pańskie zainteresowanie historią - szczególnie historią wojskowości?

Rober Citino: Mój ojciec walczył w czasie drugiej wojny światowej jako żołnierz piechoty na Guadalcanal. Dorastałem czytając o wojnie i miałem dużo szczęścia bo znalazłem zawód w którym mogę cały czas kontynuować to czytanie.

T: Jak to się stało, że został Pan nauczycielem akademickim? W każdej książce wspomina Pan i dziękuje państwu Jelavich, dlaczego są oni tak dla Pana ważni?

RC: Miałem kilku wspaniałych profesorów, którzy zainspirowali mnie do kontynuowania nauki i rozpoczęcia kariery nauczyciela akademickiego. Podczas moich studiów doktoranckich na Indiana University moimi mentorami byli Barbara i Charles Jelavich, dwoje uczonych którzy jako jedni z pierwszych zajmowali się historią wschodniej Europy. Byli świetnymi badaczami, dobrymi nauczycielami i wspaniałymi ludźmi - najlepsze wzory do naśladowania o jakie można prosić.

T: Pana studia skupiają się na armii niemieckiej w XIX i XX wieku, co jest takiego interesującego w tym temacie?

RC: "Kwestia niemiecka" - czyli jak włączyć nową , potężną Rzeszę Niemiecką w system państw europejskich po 1871 roku - była podstawowym problemem stosunków międzynarodowych przez 75 lat. Doprowadziła do dwóch niezwykle niszczących wojen, które okazały się tak niszczące właśnie ze względu na doktrynę i umiejętności bojowe niemieckich wojsk. Cały czas jestem zafascynowany tym fenomenem.

T: Jakie były trzy książki dotyczące historii wojskowości, które miały największy wpływ na Pana?

RC: Moje TOP 3 dotyczące historii wojskowości w ujęciu operacyjnym to:


Russell Weigley, Eisenhower's Lieutenants.
David Chandler, Campaigns of Napoleon.
Karl-Heinz Frieser, Blitzkrieg-Legende.

T: Jakie trzy książki dotyczące historii wojskowości, opublikowane w ciągu ostatnich pięciu lat podobały się Panu najbardziej i dlaczego?

RC: Przez kilka lat byłem członkiem Awards Committee of the Society for Military History (Komisja ds. Nagród Towarzystwa Historii Wojskowości) i dzięki temu miałem szczęście przeczytać wiele bardzo dobrych książek. "Japan's Imperial Army: Its Rise and Fall, 1853-1945" Edwarda Drea jest przełomową pracą, bazująca na japońskich źródłach. "The Cold War U.S. Army: Building Deterrence for Limited War" Ingo Trauschweizera, to niezwykłe spojrzenie na problem armii amerykańskiej związany z tworzeniem nowej doktryny wojennej dopasowanej do wymagań zimnej wojny - konieczność przygotowania się jednocześnie do konfliktu na masową skalę ze Związkiem Sowieckim oraz do walk takich jak w Wietnamie o zdecydowanie niższym natężeniu. Zaniedbałbym własne sprawy gdym nie wspomniał o swojej książce "Death of Wehrmacht" będącej analizą niemieckich kampanii w 1942 roku.

T: W jaki sposób wybrał Pan temat do swojej pracy doktorskiej opublikowanej potem jak "Ewolucja taktyki Blitzkriegu. Niemcy bronią się przed Polską 1918-1933", jaka była Pańska technika pisarska?

RC: Wybrałem ten temat bo nikt wcześniej nie spróbował zbadać tego tematu, nawet w najbardziej ogólny sposób. Zainteresowało mnie połączenie dyplomacji i polityki wojskowej państwa, a stosunki polsko-niemieckie wydawały się niezwykle ciekawe: upadłe mocarstwo i nowopowstała republika, bardzo niestabilna sytuacja międzynarodowa, nowa era w rozwoju technologii wojskowej, której efektywność była niewiadomą. Listę można by wydłużać. Co do techniki pisarskiej, to długo prowadzę badania, a piszę szybko. Dobre tempo pisania to w moim przypadku konieczność - wtedy jakość mojego pisania jest lepsza.

T: Jakie są Pana plany na przyszłość? Pisze Pan może nową książkę? Jeśli tak to czego ona będzie dotyczyć?

RC: Nie ma mowy abym to zdradził!!!

T: Jak się Panu podobała Polska?

RC: Razem z żoną odwiedziliśmy Warszawę w październiku 2009 w związku z konferencją dotyczącą kampanii 1939 roku. Warszawa bardzo się nam podobała, biblioteka uniwersytecka jest wspaniała, a polskie jedzenie doskonałe. Jako że moja jest Amerykanką polskiego pochodzenia była niezwykle zadowolona z tej wizyty.